Портал "Історія в Плетеноташлицькій школі" орієнтований
на учнів навчального закладу, має на меті
розширювати історичний кругозір учнів .


Розробник :
Вергун Р.М. - вчитель історії

Диплом І ступеня обласного огляду освітніх блогів
"Педагогічна блогосфера" у номінації "Суспільствознавство" (наказ №438 від 27.05.2016)

Майстер-клас: "Образ диктатора в кінематографі"(>>>)
             Промова Чарлі Чапліна з фільму "Великий диктатор" є сатирою не  тільки на нацизм, а й на всі прояви нехтування правами людини та  її гідністю.

           Довідка:«Великий диктатор» (англ. The Great Dictator) — знаменитий кінофільм Чарлі Чапліна, сатира на нацизм і особливо на Гітлера.

               Прем'єра фільму відбулася 15 жовтня 1940 року. «Великий диктатор» — перший повністю звуковий фільм у творчості Чапліна — був дуже нетиповий дляСША того часу, тому що під час його створення США і Німеччина ще знаходилися в стані миру. Фільм мав великий комерційний успіх, і в той же час викликав великі суперечки через політичне підґрунтя.


Питання бесіди навколо епізоду з х/ф режисера Чарлі Чапліна ««Великий диктатор» (англ. The Great Dictator)

1. Ваші враження від почутої промови диктатор?

2. Чи не дивно бачити Гітлера в образі гуманіста?

3. До чого закликає герой Чапліна ?

4. Як співвідноситься його заклик з історичними подіями початку 40-х років ХХ ст.?

5. Які з відомих вам проблем ХХ ст. висвітлені в промові?

6. В своїх мемуарах Ч. Чаплін пише : « Безперечно, якби я тоді знав про справжні жахи німецьких концтаборів, я не зміг би створити «Диктатора», не зміг би сміятися над нацистами, над їх жахливою манією знищення». Поясніть значення цих слів, як автор ставиться до нацистського режиму Гітлера?

7. Чи постають сьогодні проблеми антисемітизму, національної, расової та соціальної дискримінації, проблеми свободи вибору , свободи совісті? Навести приклади, виходячи із сучасної міжнародної політичної ситуації.

8. Що кожен із вас може зробити для побудови того гуманного демократичного суспільства, про яке говорить герой Чапліна?

8 коментарів:

 1. Після того, як я почув промову диктатора у мене склалось неоднозначне враження.
  Дуже дивно бачити Гітлера в образі великого гуманіста. В про мові Чапліна висвітлені проблеми людства, які актуальні і до наших днів. Війна, голод, нерівність, расизм, бідність, жорстокість, байдужість. Нові технології, літаки, радіо, все це мало б зблизити людей, полегшити зв’язок між ними, але вони тільки віддаляють. Тому, що кожен думає лише про себе і забуває про свого ближнього. Сучасне суспільство ніхто не спонукає прислухатись один до одного, порозумітися, побачити світ реально, як він є. Саме тому люди мають більше спілкуватися і боротись з проблемами совісті, свободи, дискримінації і прав.
  Цирфа Сергій

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Дійсно, проблеми, які "Диктатор" викриває в свої промові були актуальними не тільки в середині ХХст. Вони є актуальними і нині.
   Незважаючи на весь науковий та технічний прогрес, ми не стали ближчими один до одного, все рідше ми приходимо на допомогу ближньому, актуальними залишаються війна, голод, нерівність, бідність, жорстокість, що надає поживне підґрунтя для новоявлених вождів.

   Видалити
 2. Чарлі Чаплін своєму фільмі «Великий диктатор» зобразив антигітлера. Дивним є те, що Гітлера зобразили в образі гуманіста. В його промові висвітлені проблеми нацизму,голоду,бідності та низького рівня життя людей. Герой Чапліна – патріот, бо прагне позбавитись тоталітаризму, мріє про побудову демократичного соціально справедливого суспільства. На мою думку Чарлі Чаплін хотів зобразити зовсім іншого диктатора, якого хотіли бачити люди.
  Палій Андрій

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Демократичне суспільство виключає взагалі будь-яку форму диктату, як такого. В суспільстві соціально справедливому, звичайно має домінувати рівність соціальна та рівність перед законом. Диктат неможливий, припустима лише боротьба політичних та соціальних ідеологій виключно демократичними способами.

   Видалити
 3. Початок виступу вражає мене своїм спокоєм та поміркованістю диктатора. Постають питання свободи та миру, але мені незвично чути таке від людини яка має необмежену владу суперечить уявленням про диктатуру. Цей виступ є незвичним, адже людина, що винна у всіх гріхах людства закликає солдатів зупинитись, бо, диктатура яка дає людині необмежену владу повинна любити людство, щоб зробити його щасливим. Чаплін гарно передав атмосферу виступу Гітлера,яка розпочинається як невинна сповідь, а закінчується як диктування власних суджень. Чарлі Чаплін закликає солдатів зупинитись.
  Люди не повинні бути жертвою системи.
  Мосузенко Вадим♥

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. На мою думку, розгублений, дещо незібраний герой, неважливо в якому образі, адже образ Гітлера є збірним образом для диктаторів ХХ ст.,на початку епізоду є ніщо інше, як розкаяння нехай з долею сарказму, та заклик до того, за що треба боротися, до чого треба прагнути. Вважаю, що Чаплін не диктує власні судження, він розкриває прагнення мільйонів жити гідним життям, а не залишатися системними гвинтиками.

   Видалити
 4. В уривку герой Чарлі Чапліна показаний таким собі анти-Гітлером, повною протилежністю диктатора. Він закликає до рівності, свободи, справедливості, демократії, які приведуть до миру у світі без меж та жорстокості. Герой наголошує на тому, що люди забагато думають і замало відчувають, на тому, що люди створені для того, щоб допомагати одне одному. Більшість із тем, які піднімає анти-Гітлер, актуальні і сьогодні. Так, світ і сьогодні сповнений ненависті і жорстокості, сучасні технології тільки віддаляють нас обдне від одного, а не зближують як повинні.
  Я думаю, що збудувати гуманне демократичне суспільство, про яке говорить Чарлі Чаплін, люди повинні більше спілкуватися, допомагати одне одному і думати про тих, кому пощастило менше.

  ВідповістиВидалити
 5. Можна навіть припустити, що герой закликає нас побудувати своєрідне "утопічне" суспільство. Не дивлячись на всі намагання міжнародної спільноти У ХХ - ХХІ ст. досягти миру в світі, вони не мають належного позитивного результату.
  Технології можуть віддаляти, але можуть і зближувати, завдяки зв'язку люди можуть налагодити спілкування. Питання не в технологіях, а в тому як ми їх використовуємо та в бажанні спілкуватися взагалі.

  ВідповістиВидалити